istanbul

Blogumuzu ziyaret eden gurbetçi kardeşlerimizi görünce bir selam edelim, biraz hasret giderelim biraz da dertleşelim istedik.

Hoş gelmişsiniz sefalar getirmişsiniz. İnternetin güzel taraflarından birisi de bu olsa gerek, dünyanın neresinde olursak olalım bizleri bir araya getiriyor.

Kıymetli gurbetçi kardeşlerim, Allah hepinize kolaylıklar versin. Yaban ellerde dili, dini, örfü farklı insanlarla bir arada yaşamak ve orada çocuk yetiştirmek kolay olmasa gerek. Almanya’dan kesin dönüş yapan bir arkadaşımdan dinlemiştim.Şöyle anlatmıştı:

-“Orada birbirimizle bağlarımız çok kuvvetliydi. Sık sık birbirimize ziyarete giderdik. Türkiye ve Türkiyedeki yakınlarımız başlıca konumuz olurdu. Konuşmaktan hiç bıkmazdık. Hele izin zamanı yaklaştıkça başka hiçbir konu konuşulmazdı artık. Memleket hasretiyle hepimizin gözleri buğulanırdı. Ülkemizi, akrabalarımızı, sevdiklerimizi görecek olmanın heyecanı sarardı hepimizi. Götürülecek hediyeler günler öncesinden düşünülür, seçilir, hazırlanırdı. Ramazanlarımız  pek güzel, iftarlarımız kalabalık olurdu. Misafirsiz iftarımız pek olmazdı. ”

Evet, konuşmamızdan bir bölümü sizlerle paylaştım. Daha iyi bir yaşam kurmak amacıyla  çıkılan yolun yolcularısınız. Belki de üç-beş sene kalır dönerim düşüncesindeydiniz ama olmadı. Çocuklar doğup büyüdü oraların şartlarına, adetlerine uyum sağladılar. Gurbetin dilini ana dillerinden daha iyi konuşur oldular. Orada doğmuşlardı çünkü. Sizler anne baba olarak örfünü, adetini, dilini unutmasın diye çırpındınız, uğraştınız.Dinini, ibadetlerini öğretmeye çalıştınız. Tüm bunlar için Türkiye’dekilerden kat kat fazla emek harcadınız, kederlendiniz. Ama ülkenizi hiç bırakmadınız unutmadınız. Evlatlarınıza da ana vatanlarını tanıtıp sevdirdiniz. Ne mutlu size. Allah her işinizde yardımcınız olsun. Sizler uzakta da olsanız, dünyanın öbür ucunda da olsanız her zaman bizim kardeşlerimizsiniz, bunu aklınızdan çıkarmayın..Hepinize selam olsun..

Gurbetçi kardeşlerimiz arasında pek bir popüler olan şarkının sözleriyle bitirelim yazımızı:

Eğer ölürsem buralarda..

Eğer benim için ağlayan biri varsa başucumda..

Eğer ölürsem buralarda, vasiyetimdir..

Beni götürsünler doğduğum topraklara..

Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar..

Başucumda biten yediverenleri, ah aşıklar koklasınlar..

Allah’a emanet olunuz gurbetçi kardeşlerim..

by ihyaca

Reklamlar