ağaçtaki notalar

S.A Kardeşlerim,

Bugün melodik bir mim yazacağız inşallah..Gelibolu kardeşimiz bizi sağolsun unutmamış, mimlemiş..Kendisine teşekkürlerimizi ve sevgilerimizi yolluyoruz. 12. Mimimizin konusu iki sorudan oluşuyor:

1-Sizde anısı olan şarkılar hangileridir?

2-Hayatınızda sizi en çok etkileyen kararlarınızdan birisi..

tasavvufokulu’nu açtığımız ilk günlerde video paylaşımı yapmıyorduk. Bir süre sonra düşündük ki, ilahi de paylaşsak, bunun için de ayrı bir kategori açsak pek de güzel olabilir..O dönemde bir konuda tereddütte kaldım. Müzikli ilahi paylaşmak acaba günah olabilir mi diye düşündüm. Bilgisine güvendiğim, sözlerine itibar ettiğim kıymetlilere danıştım..Aldığım cevap pek güzel ve mantıklıydı.Şöyle dendi:

“Eğer dinlenilen müzik Allah’ı (c.c), Peygamberimizi (s.a.v), ahireti hatırlatıyor ve kalbe bu sevgilerin doğmasına vesile oluyorsa günah değildir. Ancak bunun tam tersi olarak, dünyayı, dünyevi sevgileri, af buyurun şehvet içeren temaları hatırlatıyorsa günahtır.”

Evet, tasavvufokulu’nun müziğe bakışı ve müzik paylaşımları bu yönde devam ediyor elhamdülillah..Allah bizleri bu konuda aydınlatan kıymetlilerden razı olsun.

İlahileri pek seviyoruz ve tasavvufokulu’nda da sıkça paylaşmaya çalışıyoruz. Genelde Youtube ilahileri tercihimiz oluyor. Madem mim konumuz müzik ve Youtube’un da adı geçti, o halde Youtube’da edindiğimiz bazı izlenimleri, gözümüze çarpan durumları sizlerle paylaşalım:

*Youtube’da ilahi ararken genelde kendimi gülümserken buluyorum. Nedeni de ilahilere yazılan tanıtım cümleleri..Harika bir ilahi, süper bir ilahi, süper ötesi! bir ilahi, mükemmel bir ilahi, mükemmel ötesi! bir ilahi, ağlamak garanti!…ve bunun gibi nicesi..Tebessüm etmemek elde değil..Hayatımda dinlediğim en güzel ilahi yazan arkadaş, üzgünüm ama ilahiyi dinledim, bu düşünceni hiiç paylaşamayacağım!

*Bazen çok güzel bir ilahiye rastlıyorum. Ses ve görüntü kalitesi de güzel..Ancak hazırlayanlar sevdikleri kıymetli zatların resimlerini de videoya yerleştirmişler. Her ne kadar ilahiyi beğensem de bu tarz videoları blogda yayınlamıyorum. Herkesin elinde olmadan çok sevdiği kişiler olabilir elbette, bizlerin de var.Ancak tasavvufokulu’ndan herkesin faydalanmasını, yararlanmasını dileriz..Bu konularda hassas davranmaya gayret ediyoruz..

*Hımm, bir de ilahinin videosuna, hazırlayan kişinin kendi fotoğraflarını koyma durumları oluyor ki, o video zaten baştan eleniyor..Bu konuları dile getirelim de, emek verip o videoları hazırlayan kardeşlerim bunları dikkate alsınlar, emekleri boşa gitmesin..

*Ve canımı gerçekten sıkan bir konu; zikirli ilahiler..Kıymetli kardeşlerim, öyle garip zikir efektleri kullanıyorsunuz ki, bırakın zikiri hiç bilmeyen ve önyargılı olan kardeşlerimizi, ben anında kapatıyorum..Bu kadar zikiri yanlış tanıtan, zikirden insanları korkutan, soğutan videolar, klipler yaparak iyi bir şey yapmadığınızı düşünüyorum..Niyetlerinizin çok güzel olduğundan şüphem yok, onu da belirteyim. Ancak hakiki zikirde edep vardır, avaz avaz bağırma yoktur..Bu konu ile ilgili bir yazı yazmıştık, okumak isteyenler burayı tıklayabilirler..Peygamberimizin (s.a.v) bir hadis-i şerifini hatırlatmak yerinde olacak sanırım: “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız..Sevdiriniz, nefret ettirmeyiniz..”

*Youtube’da bazen de şu durumla karşılaşabiliyoruz..Yine ses ve görüntü kalitesi iyi olan ve beğendiğimiz bazı ilahilere reklam ekleniyor. Maalesef ki bu tarz videoların da hiç şansı olamıyor. Blogumuzda reklam içeren videolara yer vermeyi tercih etmiyoruz..Bu durum o videoyu seslendiren sanatçı için, o klibi ve videoyu hazırlayan kardeşlerimiz için büyük bir dezavantaj oluyor kendileri farkında olamasalar da..

Evet şimdi soruları cevaplayalım. tasavvufokulu’nun birinci soruya cevabı ilahiler üzerinden olacak. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bütün kıymetli alimlere, evliyalara, Allah’ın sevdiği kullarına sevgimiz, saygımız, hürmetimiz vardır..Ancak elde olmadan Allah’ın lütfedip sevdirmesi sonucunda Abdülkadir Geylani (k.s)’ye muhabbetimiz çoktur elhamdülillah..Onunla ilgili ilahileri de pek severiz.. Allah Allah Rabbüna, Hay Kurban Geylani, Hiç Bulunmaz Akranı ve Benim Şahım Geylani bunlardan bazıları..

Diğer ilahilerden de sevdiklerimiz var elbet..Bismillâhirrahmânirrahîm ilahisi ve sevdiğimiz bir blog yazarı arkadaşımızın tavsiyesiyle öğrendiğimiz Secdeden Gayrı da yine sevdiğimiz ilahiler arasında yer alıyor. tasavvufokulu’nda yer alan 100’ün üzerindeki ilahilerin hepsini de severiz ancak bu saydıklarımızı biraz daha öne alıyoruz sanırım..

İkinci soruya gelince, hayatımda beni en çok etkileyen kararlardan birisi tesettür kararımdır elhamdülillah..Tesettürle beraber Rabbim önüme çok güzel kapılar açtı, zaten bol olan zahiri batıni nimetlerini daha da bol eyledi..Biz fakîre buna ne kadar layık olabildik orası ayrıdır..Rabbim bütün hanım kardeşlerime hayırlısıyla nasip etsin inşallah..

Kimseyi mimlemiyorum, mimin ucunu açık bırakıyorum..Okuyup bu konuda yazmak isteyen blog yazarı kardeşlerim mimlenmiş sayılsınlar..

Dinlediğimiz ilahilerdeki güzelliklerin, kulaklarımızdan gönüllerimize inmesi dileğiyle,

Allah’a emanet olunuz..

by ihyaca

Reklamlar