yerdeki tek kırmızı gelincik çiçeği

Sen daima tâbi durumunda ol. Başkalarının tâbi olduğu kişi durumunda olma. Daima dinleyen kişi ol. Sohbete katılan kişi ol. Başkalarının dinlediği kişi durumunda olma. Alçakgönüllülüğe, mahviyete ve daima geride kalmaya razı ol. Eğer Allah indinde senin için bunun zıddı bir mertebe varsa, yani sen daha önlerde olmaya layık isen, o da sana zamanında gelir. Zamanı gelince o noktaya da ulaşırsın.

Sana teslimiyet gerek. Sebeplere tevessül ettikten ve zahiri bütün tedbirleri aldıktan sonra, işin gerisini Allah’a havale etmek gerek. Kendi gücüne, kendi kuvvet ve kudretine güvenmemek gerek. Allah’ın fiillerine ve tasarruflarına itiraz etmemek gerek. İnsanları ve kendi nefsini Allah’ın iradesine, tasarrufuna ve fiillerine ortak etmemek gerek.

Sana kulluğun sohbetine yapışmak gerek. Kulluğun sohbeti, Allah’ın emrettiklerini harfiyyen yerine getirmek, yasakladıklarından kamilen uzak durmak, musibet ve felaketler karşısında sabırlı olmaktır. Bu meselenin esası tevhiddir, sebattır. Temeli sağlam salih ameller bu esas üzerine oturur.

Kaynak: Fethu’r-Rabbânî / Abdülkadir Geylani (k.s)

Reklamlar