Gökyüzündeki çok sayıda uçan balonlar, zeplinler

Hepiniz; kalpleri de, gözleri de istediği tarafa çeviren ve var etmeyi dilediği her şeye “Kün! (Ol!) diyerek o şeyi var eden Zat tarafından vücuda getirildiniz. O’nun “Kün!”, ol! dediği şey hemen olur..

Ey Oğul! İbadet ve taatine aldanma. Şanı yüce olan Allah’ın onları kabul etmesini iste. Şu anda sen, Allah’a olan kulluğunu yapma gayreti içindesin. Olur ki, içinde bulunduğun bu durumdan başka bir duruma düşebilirsin. Onun için, halen içinde bulunduğun bu ibadet ve taat halinden  bir başka hale nakledilmiş olmaktan sakın ve kork. Seni, ibadetine “Günah ol!” denmesinden, safa ve neşene de “Keder ol!” denmesinden kim emin kılabilir? Şu anda ibadet ve taat içindesin. Fakat senin göremediğin bir kuvvet, bu ibadetine “İsyan-Günah ol!” deyiverse, bu halin isyan ve günaha dönüşür. O zaman sen de itaat halinde değil, isyan ve günah halinde birisi olursun. Aynı şekilde, şu andaki sıhhat-afiyet-safa haline, senin göremediğin bir kuvvet “Keder ol!” deyiverse, o zaman şu safalı, neşeli halin kedere dönüşür.

İzzet ve Celâl sahibi Allah’ı tanıyan kişi, O’nun haricinde hiçbir şeye bağlanmaz, hiçbir şeye aldanmaz. Ayrıca gerek dini bakımdan ve gerekse İzzet ve Celâl sahibi Allah ile kendi arasındakilerin muhafazası bakımından salimen dünyadan ayrılmadıkça asla emin olmaz..

Kaynak: Fethu’r-Rabbânî /Abdülkadir Geylani (k.s)

Reklamlar