bulutlu gökyüzü deniz ve tekne

S.A Kardeşlerim,

Son günlerde çevremde çetin imtihanları olanları görüyorum. Bu durum insanı hem üzüyor, hem düşündürüyor, hem de dua ve şükre sevkediyor. Bir anda bir insanın hayatının tamamen değiştiğini görmek çok önemli bir hayat dersi. Pirim Gavsu’l-Azam Abdülkadir Geylani (k.s)’nin dediği gibi bu dünya rahat etme evi değil, meşakkat evi. Dinlenme evi değil, çalışma evi..Meşakkatsiz iş yok burada..Hikmetullah gereği sebeplere yapışmak ve azimle çalışmak gerekiyor. Cennet ise kudret evi..Orada sebeplere ihtiyaç yok, bir şeyi istemek, önümüzde bulmamız için yeterli..Rabbim cümlemize cennetini, cemalini, rızasını lütfeylesin inşallah..

İmtihan zamanlarında kul çok ama çok dikkatli olmalı. Özellikle musibetin ilk anındaki sabrı, hamdı, Rabbine olan rızası ile ganimeti toplamaya gayret etmeli. İmtihanlara vesile olan sebepler Allah tarafından vazifelidirler. Vazifelerini bitirip sürelerini doldurduklarında biz istesek de istemesek de giderler. İmtihanlar ve sebepleri giderler bizimle kalmazlar ama bizimle kalacak olan şeyler vardır. Örneğin hastalığımız gider ancak o esnadaki şikayet veya hamdımız, isyan veya rızamız bizimle ahirete yol alırlar. Yol arkadaşlarımızı iyi seçmek gerek..

Allahu Teâlâ yalnızca kendisine güvenen kulunu hiç kimseye muhtaç etmez. Önce buna iyice bir inanalım. Bizim bir sahibimiz var, unutmayalım. Buradaki kilit nokta yardımı ne lisanen ne de kalben kullardan beklememektir. Allah (c.c) kulunun yalnızca kendisinden yardım istemesini emrediyor. Diğer kulları ve o kulların kalbini yaratan Rabbimiz o kalplere emir vermekten, ilham ederek ihtiyacı olan kuluna yardıma yollamaktan haşa aciz değildir. Ama biz aciz kullar ise kulların kapısını çaldığımızda, onlardan istediğimizde işlerimizin daha çabuk görüleceği yanılgısına düşüyor, yanlış yapıyoruz. Rabbimizi üzüyor, kızdırıyoruz. Her gün namazlarımızda Fatiha Suresini okurken: “İyyake na’büdü ve iyyake nestaîn”: “Yalnız sana kulluk eder ve ancak senden yardım isteriz.” diyor ancak bunun hakkını veremiyoruz..Çabalayalım inşallah..

Bulutlar dağılır, güneş açar elbet.  Ümitsizlik yok..Karamsarlık yok.. İsyan yok..

Bu dünyada yaşadığımız sıkıntılar karşısında gösterdiğimiz sabrın, hamdın, rızanın mükafatını ahirette görünce inanamayacağız. Büyüklüğü karşısında çok şaşıracağız. Sabır kardeşlerim sabır..

Haydi silkelenin bakalım. Asık suratlarınıza tebessümü yerleştirin. Benim Rabbim var deyin hatırlatın kendinize. Derdimi veren dermanımı da verir elbet deyin. Allah’ım var ne gamım var ki deyin..Beterin beteri var deyin..Gönülden bir ELHAMDÜLİLLAH çekin . “La havle ve la kuvvete illa billah” / Güç de kuvvet de ancak Allah’tandır diyerek duanızı edin, sebeplerin peşine düşmeye hazırlanın. Var mı öyle surat asıp da oturmak, herşeyden el ayak çekmek. Haydi Canlanın kardeşlerim! 🙂

Rahmetli annemin kulağıma küpe yaptığım bir sözü vardı: “Allah bağladığı düğümü çözer” derdi. Bu söz hepimize ışık olsun inşallah..

Bütün Ümmet-i Muhammed kardeşlerimizin sıkıntılarının acilen, hayırlısıyla feraha çıkması duasıyla..

Allah’a emanet olunuz..

by ihyaca

Reklamlar