hayr

Allah’a çok darılıyorsun, O senin Rabbin olduğu halde O’nu töhmet altına almak istiyorsun. O’nun her işine itiraz ediyorsun, zorla bağlanıyorsun. O’na bağlılığın zulüm yolu ile oluyor. Halbuki O’na candan inanman ve teslim olman lazım. Rızık babında sıkı olma, geniş ol. Zengin olursan herkese dağıt, fakir olunca da sabırlı ol. Gün olur güçlük gider, bela kalkar, yaptığın bir yana kalır. Bilmez misin her şeyin bir vakti var, o gelince olacak olan olur. 

Şunu bil ki malın çoğu bela getirir, çok isteme, azla yetin. Bela biter; güçlüğün sonu var, biteceği gün var. Sen yalnız sabırla bekle..

Bela vakitleri değişmez yalnız onun içinde afiyetler olur, onu gör. Bela anında ümitsizlik iyi olmaz, imanla onu iyi gör. Fakirlik hali zenginliğe çevrilmez, yalnız ona sabırla tad kat. Hile yoluna kaçma, doğru ol, samimi ol.

Hakk’a karşı edepli ol. Sükutu sev, sabrı sev; buna devam et. Haz al. İlahi fiillere uymaya çalış. Allah’ın emir ve fermanına karşı kalbinden bir şey geçerse tevbe et. Şayet Hakk’ı töhmetleyen bir kusur ettinse nadim (pişman) ol.

Kaynak: Fütûh’ûl- Gayb, syf. 123-124 / Abdülkadir Geylani (k.s)

Reklamlar