güllü mandal

Es-Selamü Aleyküm Kardeşlerim,

Kadınların kullanması gereken taharet perdesi hem merak edilen hem de haya duygusuyla sorulamayan fıkhi konuların başında yer alıyor. Oysa dinimizi öğrenirken soru sormak ne ayıp ne de günahtır. Peygamber (s.av) Efendimiz, ashab-ı kiram efendilerimizden gelen bu tür sorularda onları ne azarlamış ne de ayıplamıştır. Aksine rahat soru sorabilmeleri için onları teşvik etmiş, uygun ortam yaratmıştır. Ancak her işte olduğu gibi bu işin de edebi vardır. Gerek soru sorarken gerekse soruyu cevaplarken “olabildiğince” üstü kapalı ancak anlaşılabilir kelimeler seçilir, müstehcenliğe düşülmez. Şimdi konumuza dönelim:

Kadınlardan gelen akıntı namaz abdestlerinin bozulmasına sebep olur.  Bundan dolayı kadınlar taharet perdesi kullanır ve abdestlerini muhafaza ederler. Taharet perdesi abdest almadan önce konulur, akabinde namaz abdesti alınır. Abdest bozacak herhangi başka bir durum zuhur etmedikçe ve akıntı perdenin dışına çıkmadıkça namaz abdesti devam eder. Perdenin düşmesi durumunda abdest bozulur. Normal zamanda uygulama bu şekilde iken gusül sonrasında farklı bir uygulama yapılır: Gusül alıp banyodan çıktıktan sonra perde konulur ve edeben namaz abdesti yenilenir.

Taharet perdesi kullanımı için tavsiye edilen yıkanmış ve ütülenmiş penye kumaşıdır. En zararsız ve hijyenik kullanım şekli budur. Pamuk, tuvalet kağıdı vb. tavsiye edilmez çünkü dinen kullanımı yasak olmasa da sağlığa zarar verici yönleri vardır. Doktorların tavsiyesi de bu yöndedir. Eskimiş iç çamaşırları, penyeler bu iş için gayet elverişlidir. Boş bir vakitte penyeler kare şekilde kesilir, ağzı kapalı bir kabın içerisine konulur (dondurma kabı, kavanoz v.b) ve kullanıma hazırlanır.

Yaygın olarak yanlış bilinen bir konuyu açıklamakta fayda var: İç çamaşırına yerleştirilen bezler, günlük pedler taharet perdesi değildir. Bunlar çamaşır temizliğine katkı sağlar, abdesti korumaz. Özellikle yaşı ileri hanımlar bu uygulamayı taharet perdesi zannetmekteler, bu konuyu anlatacak hanım hocalarımızın konunun bu kısmını açıklayarak anlatmaları çok yerinde olur. Taharet perdesi edep yerinin iki dudağı arasına mandal misali kıstırılır, bu şekilde kullanılır.

Bu noktada gerek erkeklerin gerek hanımların bilmesi gereken önemli bir noktanın daha altını çizelim:

Ön ve arka avret mahallinin taharetinde sol el kullanılır ve organların içi yıkanmaz. Bu organların içi iç organ hükmündedir. Nasıl ki iç organlarımızı yıkamıyorsak bu organlar da aynıdır. Ön ve arka avret mahalli taharetinde eğer ki bir parmak boğumundan fazla içeriye parmak girerse gusül abdesti gerekir.  Pekçok hanım taharet fıkhını ve usulünü bilmediğinden  gusülsüz dolaşıyor olabilir. Çok çok ehemmiyetli bu durumu unutmayalım inşallah. 

Allah (c.c) dinimizin hükümlerini öğrenmeyi ve en güzel şekilde uygulamayı cümlemize nasip eylesin..(Amin)

Allah’a emanet olunuz..

Reklamlar