Hu Allah cc

Bayram namazları cehren kılınan namazlardır. İki rekat olmak üzere cemaatle kılınır, yalnız başına kılınmaz. Sadece şu kadarı vardır ki, camiye gelindiği zaman namaz kılınmış olursa, gelen kimse kendi başına dört rekat olmak üzere nafile namaz kılar. Bu bir kuşluk namazı yerine geçer ki, sevabının ne kadar çok olduğunu yukarıda kaydettik.

Bayram namazının birinci rekatının rükûuna yetişen kimse, iftitah tekbirini alır ve rükûda zaid tekbirlerini tamamlar. Bu tekbirleri alırken de ellerini kaldırmaya gerek yoktur. Bayram namazının ikinci rekatına yetişen kimseye gelince, birinci rekatı kazaya kalınca evvela hafiyyen besmele ve Fatiha ile zammedeceği ayeti okur, sonra yine hafiyyen tekbirleri alır, namazını tamamlar.

Bayram namazının kılınış şekline gelince;

Evvela hangi bayram namazı olduğuna niyet edilir ve imama uyulur. İmam ise sadece bayram namazına niyet eder.

İlk önce iftitah tekbiri alınır ve sübhaneke okunduktan sonra eller üç defa kulak yumuşağına değdirilerek arası fasılalı olmak üzere üç tekbir alınır. Buna müteakip eûzü besmele okunur, Fatiha ve zammı sûre okunarak rükû ve secdeler yapılarak birinci rekat kılınır. İkinci rekata gelince hemen vakit kaybetmeden besmele okunarak Fatiha ve zammı sûreden sonra zaid tekbirleri alınır, rükû ve secdeler yapılır, tahiyyat ve salat-ü selamlardan sonra selam verilir. Daha sonra da hutbe irâd edilir.

Kaynak: Miftâhu’l-İrşâd

Reklamlar