kuzu

Her iki bayram gününde yedi hususa dikkat etmelidir:

1- Kurban bayramı günlerinde teşrik tekbirleri alınır.

2- Cuma olduğu gibi bayram sabahı da her türlü temizliği yaparak güzel elbise giymelidir, ancak çocuklara ipek elbise giydirmemelidir, kadınlar da sokağa çıkmak istedikleri zaman süslenmemelidirler.

3- Bayrama gidiş geliş yolları ayrı olmalıdır. Peygamber Efendimiz öyle yapardı. Yine Peygamber Efendimiz, genç ve yaşlı kadınların bayrama gelmemesini isterlerdi.

4- Müstehab olan, Mekke ve Beyt-i Makdis müstesna olmak üzere, bayram namazlarını sahrada (namazgâhı bulunan yerlerde) kılmak güzeldir. Bu günün şartlarında ise devamlı cuma kılınan yerlerde kılmak daha güzel, sünnete ve vacibe aynı zamanda farza daha da uygundur.

5- Bayram namazının vaktine son derece dikkat edip, vaktini kaçırmamak icap eder. Hanefîlere göre güneşin doğumundan 45 dakika sonra bayram namazı kılınır. Bayram günlerinde, sabah namazı ile bayram namazı arasında herhangi bir namaz kılmak mekruhtur. Ancak bayram namazından biraz sonra o günü değerlendirmek üzere kılınan namazlar elbette ki bayramın şerefine yakışır şekilde olur ve feyzi bol olur.

6- Bayram namazından sonra en yakın ev halkından başlayarak, yakın akrabaya ve yakın komşuya, uzak komşuya ve diğer müslüman ve hristiyan bilcümle insanlara bayram tebriği yapmak bayramların şiarındandır.

7- Kurban bayramı günü hali vakti yerinde bulunan müslüman için gerekli olan kurbanı kesmelidir. Bu kurbanı, elinden gelenin kendi eliyle kesmesi sünnettir. Çünkü Rasûlullah Efendimiz kendi mübarek elleriyle keserlerdi. Ancak buna imkanı olmayan kimseler başkalarına kestirir ve hemen ücretini verirler. Peygamber Efendimiz iki kurban keserdi. Birini kendisi için, diğerini de ümmetinden kurban kesmeyenler için keserdi. Bu sünnete sarılan kimselere müjdeler olsun. Amin..

Kaynak: Miftâhu’l-İrşâd

Reklamlar