Aşure gününüz mübarek olsun

Es-selâmü aleyküm kardeşlerim..

Aşure günü adeta bir ganimet günü. Yüce Rabbimiz bizleri bu kıymetli günü O’nun rızasını umarak en güzel şekilde geçirenlerden,affa mazhar olanlardan, rızasını kazananlardan, duası müstecab olanlardan ve bu ganimetten nasiplenenlerden eylesin.  Amin..

Buyurun beraberce Abdülkadir Geylani (k.s) Hazretlerinin Günyet’üt Tâlibin adlı kitabında hadis kaynaklı yer alan  bazı bilgilere göz atalım ve bu kıymetli günde yapmamız gerekenleri öğrenelim:

  Aşure günü oruç tutanlara Allahu Teâlâ bol sevap hazırlamıştır. Aşure günü oruç tutanların günahları silinecek, hataları atılacaktır..

Bir kimse aşure günü gözlerine sürme çekerse sene boyunca göz ağrısı görmez.  (Not: Peygamber (s.a.v) Efendimiz süs için değil, şifa için gece gözlerine sürme çeker sabah da yıkarmış. Sürme çekmenin sünnet üzere olan şekli budur.)

Bir kimse aşure günü bir hastayı ziyaret ederse Adem (a.s)’ın oğlunu ziyaret etmiş gibi sevap alır.

Aşure günü birine bir içimlik su veren kimse, göz açıp kapayacak zaman dahi Allah’a asi olmamış gibi olur..

Bir kimse aşure günü gusül abdesti alırsa ölüm hastalığı hariç hiç hasta olmaz..

Bir kimse aşure günü oruçlu bir mümine iftar ziyafeti verir ise, Muhammed ümmetinin tümüne iftar ziyafeti vermiş ve onların karınlarını doyurmuş gibi olur..

Bir kimse aşure günü bir yetimin başını okşarsa, onun başındaki tüylerin sayısı kadar Allahu Teâlâ kendisine cennet derecesi artırır.

Bir kimse aşure günü çoluk çocuğuna bolluk gösterirse, Allahu Teâlâ senenin diğer günlerinde bolluk ihsan eyler.

Bir kimse aşure günü sadaka verirse, sene içinde kaçırdığı sadaka verme sevabına yetişmiş olur..

Bir kimse aşure gecesini ihya ederse yani ibadetle geçirirse,Allahu Teâlâ onu, arzusuna uygun bir şekilde kıyamet günü diriltir..

Kardeşlerim,

Büyüklerin bildirdiği üzere, bugün en az on kişiye selam vermeyi ihmal etmeyelim. Evin erkeği eşine ve çocuklarına harçlık vermeye gayret etsin ve imkan nispetinde eve alışveriş yapılmasına dikkat edilsin..

Aşure günü öğlen ile ikindi namazı arasında kılınacak dört rekatlık namazın kılınışı şöyledir:

1. rekatta:Fatiha’dan sonra Kadir Suresi

2.rekatta:Zilzal Suresi

3.rekatta:Tekasür Suresi

4.rekatta:Kafirun ve İhlas Suresi

Aşure gününde okunacak dualara buradan ulaşabilir, kılınacak namazı da bu linki tıklayarak öğrenebilirsiniz. Aşure günü hakkında daha geniş açıklamalar tasavvufokulu’nda yer almaktadır arzu edenler bloga göz atabilirler..

Allah’a emanet olunuz..

Reklamlar