spor ayakkabılı gelin damat

Es-selamü aleyküm genç kardeşlerim,

Yarın 14 Şubat Sevgililer Günü diyorlar. Biz demiyoruz, diyenlerin kelamını söylüyoruz.  Bu konuda geliniz beraberce biraz düşünelim ve konuşalım inşallah..

Bundan çok da uzun olmayan bir zaman dilimi öncesinde ülkemizde aile yapısı oldukça farklıydı. Flört ve sevgili kavramı dini hassasiyeti olmayan ailelerde dahi kabul görmezdi. Özellikle babadan bir çekinme vardı, babam duyarsa, babam görürse korkusu vardı. Mahallelerde de bir otokontrol mekanizması yürürlükte idi. Utanma vardı, haya vardı. Bugün ise herşey çok farklı. Çok kısa bir sürede inanılmaz bir değişim ülkemizi sardı. İnsanlar modernleşme derdine düştüler. Yobazlık kelimesi bir piyon gibi öne çıkarıldı, çirkin bir elbise ile örtüldü ve insanlar yobaz yaftası yememek adına tavizlere başladılar. Dininden taviz, örfünden taviz derken bu günlere ulaşıverdik..

Bu günlere gelmenin en önemli  başrol oyuncularından birisi de televizyon ve diziler oldu kuşkusuz. Hani oscar verilse yeridir hesabı kendisine biçilen rolü çok güzel icra etti. Bu süreçte dikkat ediniz televizyondaki hiçbir dizide kimse insanlara açıkça flört edin mesajı vermedi. Eğer açıkça birileri sevgili edinin, flört edin deseydi bu sözleri duyan Müslüman kişi durur bir düşünürdü belki. Ama buna fırsat verilmeden öyle sinsice, öyle alttan alttan mesajlar verildi, verildi, verildi ki bir de baktık biz bunları dinleye dinleye, izleye izleye kabullenmişiz. Kanıksamışız. Narkozun dozu öyle güzel verilmiş ki nasıl olduğunu bile anlamadan normal karşılar olmuşuz. Evlatlarımızı kurban etmişiz de bi-haber olmuşuz.

Bugün artık anneler modern, babalar modern, mahalle modern. Ana babalar modern ebeveyn olmanın gururunu yaşıyorlar. Kızlarının, oğullarının sevgilileriyle tanışıyor beraberce yemeğe çıkıyorlar. Kızlarının oğullarının sevgililileri eve geliyor, çocukları de sevgililerinin evine gidiyor hiç de rahatsız olmuyorlar. Çünkü onlar modern ve modern olmak bunu gerektirir. Hem zaten dizilerde de hep böyle olmuyor mu? Ne olacak hayata da bir kez geliniyor hem bıraksın da çocuğu hayatını, gençliğini doya doya yaşasın değil mi? Bunun tersini düşünen yobazdır, o ise kendince  modern olmanın haklı gururunu taşıyor. 

Sözü gelmişken şu “Gençliğini yaşasın” klişesinin nasıl prim yaptığını da hatırlayalım. Bu da topluma ve gençliğe pompalanan zehirlerden birisi. Gençlerin bolca tükettikleri bir cips ürününün reklamına bakınız:

“Gençlik bir kere yaşanır özgürce yaşa!”

Aman kardeşlerim, bilinçaltınıza sürekli yollanan bu mesajlara karşı dikkatli olunuz. Doğru, gençlik bir kere yaşanır o yüzden siz gençliğinizi özgürce değil müslümanca yaşayınız. 

Erkeklerdeki karısını, kızını kıskanma düzeyinin tehlikeli şekilde düştüğü bir dönemden geçiyoruz. Yeni moda havuzlu sitelerde karısı, kızı apartmanda sene boyu yüz yüze geldiği erkeklerin göreceği şekilde üryan olarak havuza giriyor ama  evin reisi bu durumdan zerrece rahatsızlık duymuyor. Çünkü o yobaz değil modern. Ve modern olmak bunu gerektirir.

Yüce Rabbimize sonsuz şükürler hamd-ü senalar olsun ki siz genç kardeşlerim tüm bu tuzaklara rağmen İslami şuur noktasında çok güzel bir yerdesiniz. Hatta bu zamanın gençleri bu noktada ailelerinden önde desek hiç de abartmış olmayız. Bunları yazmaktaki amacım naçizane hepimize bir hatırlatma olsun düşüncesidir.  Rabbim cümlenizden razı olsun..

Kıymetli kardeşlerim,

Müslümanın sevgilisi olmaz. Sevdiği olur, sözlüsü olur, nişanlısı olur, eşi olur ama sevgilisi olmaz. Çünkü müslüman genç bilir ki: FLÖRT HARAMDIR..

Yarın cuma yani biz Müslümanların bayramı. Hepinize hayırlı cumalar diliyorum..

Allah’a emanet olunuz..

by ihyaca..

Reklamlar