Kabe yakın çekim

Ey oğul!

Salih ameller işle. Salih ameller getir. Karşılığında alemlerin Rabbinin yakınlığını al.

Ey oğul! 

Uzun emellerini kısalt. Hırsını azalt. Her namazı veda namazı olarak kıl. Sanki bir dahaki namaz vaktine çıkmayacakmış şekilde kıl. Yazılmış vasiyeti yastığının altında hazır olmadıkça uyumak bir mümine yakışmaz. Eğer Aziz ve Celîl olan Allah ona afiyet içinde uykudan kalkmayı nasip ederse ne âlâ, ne mübarek. Aksi halde, aile efradı vasiyetini bulur. Ölümünden sonra ne yapacakları ve nasıl hareket edecekleri hususunda ondan faydalanırlar, kendisine rahmet okurlar.

Yiyip içmen, veda yiyip içmesi olsun. Aile efradının arasındaki bulunuşun veda bulunuşu olsun. Mümin kardeşlerinle buluşman veda buluşması olsun. Kalbine hep emanet, eğreti olduğunu, daima veda etme halinde bulunduğunu iyice yerleştir. Kaderi başkasının elinde bulunan bir kimse nasıl emanet, eğreti ve veda halinde olmasın ki! Zira yarın ne olacağını, işlerinin nereye varacağını, kaderinin kendisine neler getireceğini bilmemektedir.

İnsanlardan pek nadir kişiler ileride kendileri için neler olabileceğine ve ne zaman öleceklerine muttali olurlar. Fakat bu da yalnız onların kalplerinin derinliklerinde gizli durur. Sizin şu güneşi görmeniz gibi onlar da bu hususları açıkça görürler. Ne var ki dilleri onu söyleyemez, dile getiremez.

Kaynak: Fethu’r-Rabbânî / Abdülkadir Geylani (k.s)

Reklamlar