şık bir gül

Hz. Peygamber (sav), Kuba’da cuma namazını kıldıktan sonra Medine’ye hareket etti. Yolun iki tarafı sevgili Peygamberlerini karşılamak için sıralanmış halkla dolu idi. Medineliler adeta bir bayram havası içindeydiler. O büyük misafiri şanına layık şekilde karşılıyorlardı. Peygamber (sav) Efendimiz geçerken sağdan soldan, “Buyurun ya Resûlallah!” diyorlardı. Minimini masum yavrular Peygamber (sav) Efendimizi öven şiirler okuyorlardı. Herkes bu şerefli misafiri evinde konuk etmek istiyor, devesinin yularından tutup “buyurun” diyorlardı. Hz. Peygamber (sav), kimsenin gönlü kırılmasın, mahzun olmasınlar diye aralarında bir tercih yapmadı. Gülümseyerek, “Deveyi kendi haline bırakınız.” dedi.

Deve önce Neccaroğullarından iki yetime ait bir arsaya çöküp hemen kalktı. İkinci olarak Hz. Halid Ebu Eyyub Ensari (ra)’nin evinin yanında çöktü. Hz. Peygamber (sav) de O’nun misafiri oldu. Medineliler akın akın gelerek Hz. Peygamber (sav) Efendimizi ziyaret ettiler.

Dipnot: Halid (ra) Hazretleri İstanbul muhasarasında şehit düşmüştü. Fetihte Akşemseddin (ra) tarafından mezarı bulundu. İstanbul’daki Eyüp Sultan Türbesi budur.

Kaynak: Siyer-i Nebi