kurbanlık koç

Kurban Bayramı sabahı erkenden kalkılmalı, gusül abdesti alınmalı, en güzel kıyafetler giyilmeli ve güzel kokular sürülerek bayram namazı için camiye gidilmelidir.

Bayram namazı tek başına kılınmayan ve telafisi olmayan bir namaz olduğundan sabah namazını kılmak için seçtiğimiz camide bayram namazı vaktine kadar beklemek, bayram namazını da aynı cemaatle kılmak daha uygun ve daha güzel olur.

Kurban Bayramı namazını kılmaya giderken ve namazdan evimize dönerken tekbirler açıktan okunmalıdır. Hatta bayramın diğer günlerinde de açıktan tekbir getirmeye devam edilmelidir.

Camiye giderken ve camiden gelirken mümkünse farklı yollar kullanılmalıdır.

Kurban kesmesi gereken müminler bayram namazından sonra kurbanlıklarının olduğu yere giderek gerekli hazırlıkları yapmalıdır. Kurban kesimi öncesinde, kurban kesimi sırasında ve sonrasında dinimizin emrettiği ölçülere riayet ederek, kul hakkını gözeterek ve çevre temizliğine ihtimam göstererek kurban ibadetini yerine getirmelidir.

Bayram boyunca karşılaştığımız mümin kardeşlerimize karşı güler yüzlü olmalı, onlarla selamlaşarak bayramlarını tebrik etmeli, akrabadan büyük olanlar veya evinden çıkma imkanı olmayanlar ziyaret edilmeli, ihtiyaç sahibi olanlara yardım ederek sevindirilmeli, dargın olanlar barıştırılmalı, anne-baba tarafından bu dünyadan göçmüş olanların kabirleri ziyaret edilmeli, çocuklara hediyeler verilerek sevindirilmelidir.

Kaynak: Miftâhu’s-Sâdıkîn