çöldeki deve kervanı

Kurban etinin üçe taksim edilmesi ve dağıtılması müstehaptır. Hazreti Peygamber (sallallâhu aleyhi ve sellem) kurban etinin üçe taksim edilip bir bölümünün kurban kesemeyen ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını, bir bölümünün zengin veya fakir akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir. (Ebu Davud, Dahâyâ 10)

Kurban kesen ailenin ihtiyaç sahibi olması durumunda etin tamamı evde bırakılabilir. Böyle yapmak menduptur. İsterse kurban etinin tamamını da ihtiyaç sahiplerine verebilir. 

Ortak olarak kurban kesen müminlerin kurban etini tartarak ve eşit olarak paylaşmaları gerekir. Kurbandan elde edilen et, yağ, sakatat ve yenilen her şey paylaşılır. Tartmadan bölüşüp helalleşmek doğru olmaz.

Kurban ortakları, kurbanlık hayvanı birine teslim edip “kesmeye, kestirmeye, etini dilediğin gibi sarf etmeye seni umumi vekil ettik” derseler, vekil tayin edilen kişi bölüştürmeden etin tamamını herhangi birine verebilir veya tartmadan ortaklar arasında göz kararıyla paylaştırabilir. 

Kurbanın etini usulüne uygun bir şekilde eşit olarak tarttıktan sonra, paylaşmak için kura çekmek caizdir ve iyidir. Taksim etmeden önce etin bir kısmını pişirip, ortakların müşterek olarak yemeleri de caizdir.

Kaynak: Miftâhu’s-Sâdıkîn